...X-pertconsult - Profesionální poradenství při řízení školy a školského zařízení...
Dobrý den. Pracovní poměr mi končí 25.8.2010. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárokm na dovolenou i za měsíc srpen, když nebudu zaměstnaná až do konce tohoto měsíce? Děkuji za odpověď.
7.7.2010 - přečteno 2228x
Ne, v tomto případě se měsíc srpen do zjištění nároku na délku dovolené nezapočítává. Podle ustanovení § 212 odst. 2 ZP platí: Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Protože pracovní poměr nebude ve Vašem případě trvat celý měsíc srpen, nelze tento měsíc pro účely nároku na dovolenou započítat. Za letošní rok Vám tak náleží poměrná část dovolené za 7 měsíců, a to v délce 7/12 z celoroční výměry. Pokud vykonáváte práci pedagogického pracovníka, činí nárok na dovolenou v tomto případě 23,5 dne. Pokud vykonáváte práci nepedagogického pracovníka, činí nárok na dovolenou v tomto případě 14,5 dne.
X – PERT CONSULT - PhDr. Mgr. Jiří Valenta - tel.: 602269040 -